ריאיון אישי עם תמר מייק לאופר מאת הדס ליכטיג מקבוצת 44DEGREES

Updated: Dec 24, 2020

לקראת סוף השנה הקשוחה הזאת, אנחנו גאים לפרסם ריאיון מעמיק עם תמר מייק לאופר.

שפר עלינו המזל והיא הסכימה לענות ולצלול איתנו אל עולמה הפנימי.


תמר מייק לאופר, חיה ועובדת בישראל, היא אמנית עכשווית בינלאומית, אשר מתמחה בציור דיגיטלי ווידאו ארט. בנוסף, היא גם המייסדת, המפיקה, ארט דירקטור, מעצבת, אוצרת, CEO של קבוצת 44DEGREES.

לאופר היא מחלוצי האומנים אשר המירו את הציור המסורתי של אמנות ועיצוב לעבודה עם עכבר ועט דיגיטאלי.

"...בעבודותיה מוצגות עקבות תיאור חלומותיו של סלבדור דאלי, פלטת הצבעים של פרידה קאלו, הדפסיו של אנדי וורהול ורמזים מעבודותיה הפמיניסטיות המוקדמות של ג'ודי שיקגו".ספרי לנו קצת עליך, והאם את זוכרת את האופן שבה האמנות מצאה את דרכה אל חייך?

אני חיה ועובדת בישראל, ציור היה חלק מחיי מאז ומתמיד, כשהייתי בת 6 כבר התעניינתי בארכיטקטורה והתחלתי לצייר תכניות לבתים... בגיל 14 ישנתי עם ספרי אמנות (אשר הובאו לי כמתנות מעבר לים על ידי הוריי) מתחת לכרית.

בתיכון למדתי אדריכלות והמשכתי לצייר. אחרי השירות הצבאי שלי, למדתי עיצוב גרפי ואמנות. כיום אני אמנית מדיה דיגיטלית, ומעצבת ובנוסף אני יוצרת וידאו ארט והדפסים של ציוריי על חומרים שונים. במהלך העשור האחרון אני אמנית אקטיבית המציגה תערוכות בישראל וברחבי העולם.

אני חיה ונושמת אמנות ולכן אני אסירת תודה לקיומו של האינטרנט, על התפקיד המשמעותי שהוא מגלם בעולם האמנות, ובמיוחד בתקופה הנוכחית של COVID-19.המסע שבו מתחוללת יצירה הוא אינדיבידואלי וסלקטיבי, תוכלי לחלוק חלק מהתהליך האינדיבידואלי שלך?

בשבילי, התחלתה של כל יצירה הוא כמו כניסה לעולם פנטסיה חלומי, המסע מתחיל מיצירת עולם חדש ווירטואלי שבו אין חוקים ו"הכל אפשרי". במרבית מעבודותיי אני משתדלת לשלב מציאויות וירטואליות וויזואליות עם תחושות תת מודעות ומחשבות פילוסופיות.

אני יוצרת את העולם הוירטואלי עם תוכנות D3, ותוכנות ציור בD2, שילובים של עיבודים, תאורות, טקסטורות וצורות. העבודות שלי הן כמו חידות נפש, אשר מזמינות את הצופה לנסוע מנקודה אחת לשנייה על ידי ניתוח האובייקטים הסימליים שבכל יצירה ותמיד נשאר משהו עבור המתבונן לגלות. האמנות שלי היא מציאות סוריאליסטית, היא לוקחת את הצופה למסע למקומות אמיתיים ומוחשיים בדיוק כמו המציאות המוכרת לנו.

מחשבים לא מייצרים אמנות, אנשים מייצרים אמנות, מחשבים הם כלים יצירתיים ומתוחכמים המייצגים את השפה החדשה של הדור החדש.


איפה ואיך את מוצאת את המשאבים והמקורות להשראה פנימית?

אני מתבוננת בחיים, על הנסיון האישי מהמסע שלי, על הדברים שהחיים מביאים אליי וכל מה שמתרחש בעולם מבחוץ אליי- חוויות קולקטיביות ואינדיבידואליות. כל אלו מובאים באמנות שלי כמו סיפור- אני מספרת סיפורים ויזואלים. כלי עוצמתי נוסף להשראה בשבילי הוא מוסיקה, היא מעוררת בי חיים ומעירה עולם שלם של מחשבות ויצירתיות.
“"...העבודות שלי הן כמו חידות נפש, אשר מזמינות את הצופה לנסוע מנקודה אחת לשנייה על ידי ניתוח האובייקטים הסימליים שבכל יצירה ותמיד נשאר משהו עבור המתבונן לגלות".</